Floki

YENİ ÜRÜNLERİMİZ

Sağ
Sol

Tarihçe

Tarihçe

1989

Gençoğlu ailesi, gıda sektöründe yatırım yapma kararı alarak Türkiye'nin en verimli tarım alanlarının tam kalbindeki Bursa'da Penguen Gıda’yı kurdu.

1990

Türkiye'nin en modern dondurulmuş gıda tesisi olan Penguen Gıda tesisleri üretime ve ihracata başladı.

1991

Başarılı bir sezonun ardından gelen olumlu tepkiler ve yoğun talep neticesinde konserve fabrikası kuruldu ve özel markalı üretimlere geçildi.

1993

Gıda sektörünün bir gereği olan HACCP uygulamalarının ilk temelleri atıldı.

1994

Hammaddeden müşteriye olan süreçte izlenebilirlik kayıtlarının oluşturulmasına ve dökümante edilmesine başlandı.

1996

Şirket, kendi markası ile iç pazara girerek markalaşma yolunda ilk adımı attı. Kurulan dağıtım ağı ile Penguen ürünleri tüm market raflarında yerini aldı.

1997

Şirket, PENGD kısaltması ile İMKB’de halka açıldı.

1999

Hedeflendiği üzere, yılın ilk aylarında yönetim sistemleri ISO9000 sertifikası ile belgelendi.

2000

Türkiye pazarında aranan bir marka haline gelen Penguen'in bu başarısı yurt dışındaki vatandaşlarımız arasında da büyük yankı bulur ve gelen talepler doğrultusunda Almanya, İngiltere ve Amerika'da distribütörlükler verilerek kaliteli Penguen ürünlerinin yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza da ulaşması sağlandı.

Yurt dışında sadece özel markalı (Private Label) olarak ihracat yapan Penguen, artık kendi markasını da ihraç etmeye başladı. 1-2 karışık ürün konteyneri ile başlayan Penguen markalı mamul ihracatı, 2 yıl sonra 100 konteyner gibi bir rakama ulaştı.

2001

Almanya’nın önde gelen finans kuruluşlarından "DEG" %12,74 oranında Penguen Gıda'ya ortak oldu.

2002

Penguen, yatırım zincirine meyveli yoğurt ve dondurma endüstrisinin hammaddesi olan "Meyve Preparatı" halkasını da ekleyerek yatırımlarına devam etti. Böylece Penguen, Türkiye’deki süt ürünleri imalatçılarına da ürün temin etmeye başladı.

2003

Media Force tarafından konserve ve reçel kategorisinde 2003 yılının Private Label üreticisi seçildi.

2004

Tüketici Dergisi tarafından "Tüketicinin En Çok Güvendiği Marka" oldu.

2005

EFSIS (Avrupa Gıda Güvenliği Denetim Kurumu) tarafından dünyada sayılı markalara verilen ve her yıl tekrarlanan bağımsız denetim neticesinde bir kez daha En Üst Düzey kalite belgesi olan “BRC-A Kalite” belgesini almaya hak kazandı.

Tüketici ile Dost Altın Kalite Zirvesi'nde (TDAK) Tüketici Raporu Dergisi’nce Yılın Konserve ve Hazır Gıda Markası seçildi.

2006

15 Mart 2006 Dünya Tüketiciler Günü’nde “Tüm Tüketicileri Koruma Derneği” tarafından gerçekleştirilen ödül töreninde konserve dalında “Yılın Altın Markası” ödülüne layık görüldü.

Tüketici Dergisi tarafından düzenlenen Anadolu Tüketici Kongresi’nde konserve ve reçel dalında yapılan araştırma sonucunda “Tüketici Akademisi Onur Ödülü”nü almaya hak kazandı.

2007

AC Nielsen verilerine göre reçel kategorisinde Türkiye’nin yeni pazar lideri oldu.

2008

Tüketici Raporu Dergisi tarafından “Yılın Gıda Markası” kategorisinde, 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü’nde “Tüketiciyle Dost Altın Kalite Ödülü”ne layık görüldü.

T.C. Başbakanlık ve Dış Ticaret Müsteşarlığınca meyve ve sebze mamulleri alanında 2007 yılı verilerine göre en çok ihracat yapan şirket olarak Türkiye birincisi oldu.

2009

Konserve sektöründe makineli tarımı başlattı. Değeri 1 milyon TL olan hasat makinesi ile modern tarıma yeni bir soluk getiren Penguen Gıda, bezelye hasadı için kullandığı makinesi sayesinde ürünün tarladan alınıp fabrikada mamul haline gelmesi sadece 2 saat sürecek. Eski sistemde bu süre 48 - 72 saati buluyordu. Bu durum ülke ekonomisine ve tarım sektörüne büyük kazanç getirdiği gibi aynı zamanda tüketicilerin daha kaliteli ve besin değeri daha yüksek bezelye yiyebilmesi anlamını taşıyor.

E-Bülten Talebi

Lütfen geçerli E-posta adresi giriniz.

E-Bülten Talebi

E-Posta adresiniz tarafımıza ulaşmıştır.

Teşekkürler