Floki

YENİ ÜRÜNLERİMİZ

Sağ
Sol

Haberler

Penguen Haberler

26.10.2010

Penguen Gıda’dan 50 milyon TL sermaye artırımı

Penguen Gıda San. A.Ş. Genel Müdürü Aykan Sözüçetin; Penguen Gıda’nın şu anda içinde bulunulan eşanlı sermaye azaltımı ve artırımı süreci sonunda sermayesinin 55 milyon 600 bin TL’ye yükselmiş olacağını bildirdi. Sözüçetin, “45 milyon TL sermaye azaltımı ile Penguen Gıda, geçmiş yıl zararlarının büyük bir kısmından arınacak; operasyonel kârlılığa olumlu etki etmesi beklenen 50 milyon TL sermaye artışı ile de ilave kaynak yaratmış olacaktır. Bunun neticesinde ise, uzun yıllardır yatırımcılarına temettü dağıtamamış olan şirketimiz, kuvvetlenmiş sermaye yapısı ile yakın gelecekte temettü dağıtacak kârlılığa geçmeyi hedeflemektedir.” dedi.

 Faaliyete başladıkları 1989 yılından beri istikrarlı bir şekilde büyüme gösteren Penguen Gıda ’da 2007 yılında başlatılan yeniden yapılanma programının da başarıyla tamamlandığını, artık yapılan yatırımların meyvelerini toplamaya başladıklarını söyleyen Sözüçetin “Tüm bu yatırımlar ve yapılan çalışmalar sayesinde 2009 yılı sonu itibariyle Penguen Gıda’nın net satışları önceki yıla göre yaklaşık %24 artırarak 69,9 milyon TL’den 86,7 milyon TL’ye ulaşmış ve firmamız Türkiye’nin krizde en çok büyüyen, kârlılığını en çok arttıran şirketleri arasında yerini almış olduğunu ifade etti.

 2010 yılı 6 aylık mali sonuçlarına göre Penguen Gıda ‘nın 2009 yılının aynı dönemine göre net satışlarını 28 milyon 345 bin TL ‘den 33 milyon 728 bin TL ‘ye çıkartarak, %19 büyüme daha kaydedildiğine dikkat çeken Sözüçetin, geçen yılın aynı döneminde elde edilen 2 milyon 134 bin TL net zarardan, bu dönemde 3 milyon 55 bin TL net kara geçildiğini belirtti. Sözüçetin, hedeflerine uygun şekilde ilerlemeye devam eden şirketlerinin yakın bir dönemde, ilave ciro büyüklüğü sağlayacak yeni birtakım yatırımlar yapacağının da işaretini verdi.

Sektöründe Türkiye ‘nin en büyük ihracatçı kuruluşları arasında yer alan Penguen Gıda’nın, Türkiye’nin ise en büyük reçel üreticisi, konserve ürünlerde ise kavanozda en çok tercih edilen lider markası olduğunu ifade eden Sözüçetin, kuruluşlarının iç pazarda son 5 yılda 2 kat büyüme gösterdiklerini vurguladı.

1989 yılında Bursa’da kurulan Penguen Gıda A.Ş,  250 bin metrekarelik açık arazi üzerine kurulu 75 bin metrekarelik kapalı alanda dünya standartlarında üretim yapıyor. Firma, tamamı yerli üretim olan meyve ve sebzelerden ürettiği reçel, sebze konserveleri, hazır yemek, salça, turşu ve dondurulmuş gıda ürünleri ile hazır gıda sektörünün öncü markası konumunda. Penguen Gıda, ISO 22000 (HACCP) ve ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Standartları’nın yanı sıra EFSIS (Avrupa Gıda Güvenliği Denetim Kurumu) tarafından dünyada sayılı markalara verilen en üst düzey kalite belgesi olan “BRC-A Kalite” belgesine sahip bir kuruluş.
< Geri
E-Bülten Talebi

Lütfen geçerli E-posta adresi giriniz.

E-Bülten Talebi

E-Posta adresiniz tarafımıza ulaşmıştır.

Teşekkürler