Floki

YENİ ÜRÜNLERİMİZ

Sağ
Sol

Haberler

Penguen Haberler

15.12.2009

Penguen’den bir ilk daha: Aralık ayında bezelye hasadı

Sektörünün öncü markası Penguen Gıda’nın Genel Müdürü Aykan Sözüçetin, zirai AR-GE çalışmaları neticesinde bir ilki daha başardıklarını ve genelde Mayıs-Haziran aylarında yapılan bezelye hasadını Türkiye’de ilk defa Aralık ayında açık tarla koşullarında gerçekleştirdiklerini söyledi. Sözüçetin; tamamı Türk ziraat mühendisleri tarafından yürütülen çalışmada doğru iklim koşulları ve toprak özellikleri analiz edildiğini, hiçbir hormon, tarım ilacı, GDO’lu tohum kullanılmadığını belirtti.

 Aykan Sözüçetin “Tüketiciye en kaliteli ve en sağlıklı bezelyeyi sunabilmek amacıyla başlatılan bu çalışmada, Penguen’in kendi sözleşmeli tarlalarında dikimden hasada tüm süreçlerin her anı titizlikle kontrol edildi, düzenli aralıklarla hassas ölçümler yapıldı ve %100 başarı elde edildi. Geçtiğimiz hasat döneminde ülkemize kazandırdığımız Bezelye Hasat Makinesi ile hasat edilen ürünler, en geç 2 saat içerisinde kavanoza alınarak tazeliği korunuyor.” dedi.

 Bu yeni projeyle ilk kış hasadında 500 ton bezelyenin hasat edilmesi, 2010 yılı kış hasadında ise bu rakamın 2000 tona çıkartılması planlanıyor. Dört mevsimin yaşandığı ülkemizde tarım ekonomisinde verimlilik artışı getirecek bu proje, çiftçinin bir yıl içerisinde 6 ay ara ile 2 kez ürün alabilmesini sağlayacak. Bu sayede hem çiftçimiz, hem sanayimiz hem de ülkemiz kazanacak.
< Geri
E-Bülten Talebi

Lütfen geçerli E-posta adresi giriniz.

E-Bülten Talebi

E-Posta adresiniz tarafımıza ulaşmıştır.

Teşekkürler